Yapı malzemelerinin tabi olması gereken uygunluk değerlendirme prosedürleri

Ana Sayfa » Ürün Belgelendirme » Mermer CE Belgelendirme » Yapı malzemelerinin tabi olması gereken uygunluk değerlendirme prosedürleri

mermer-ce-belgesi

Uygunluk teyit ve değerlendirme sistemleri, hangi işlemlerin üretici tarafından gerçekleştirileceğini ve hangi durumlarda Onaylanmış Kuruluş veya Kuruluşların (Notified Body-NB) devreye girerek görev alacaklarını gösterir veya tanımlar.

Uygunluk teyit sistem seviyeleri 1+, 1, 2+, 2, 3, 4 şeklinde derecelenmektedir. Sistem seviyesi o ürünün sağlık ve güvenlik açısından ne denli riskli olduğu, ürün niteliği, üretim durumları vb. konularla ile ilgilidir. Riskin büyüklüğü oranında onaylanmış kuruluş devrede olacak demektir.

Mermer ve doğaltaş ürünleri, bir durum hariç uygunluk teyit sistemi 4 içerisinde yer almaktadır. Uygunluk teyit sistemi 4 içinde yer alması demek üreticinin kendi beyanının geçerli kabul edilmesi demektir.

Hariç olan durum yangına tepki karakteristiği ile ilgilidir. Doğaltaşlar, aşağıda verilen istisnalar dışında, Yangına tepki Sınıfı A1’e dahil kabul edilir. (A1; yangını geciktirici özellik olarak addedilmektedir.)

  • Kütlece veya hacimce, hangisi daha büyükse, %1’den daha fazla asfalt ihtiva eden doğaltaşlar ile kullanım yerinde yangına maruz kalma şartlarına tabi doğaltaşlar, yangına tepki bakımından deneye tabi tutulmalı ve EN 13501-1’e göre sınıflandırılmalıdır.
  • Doğaltaşta; delik, kusur veya çatlaklarda, yama, dolgu veya benzeri diğer organik malzemeler, kütlece veya hacimce, hangisi daha büyükse, %1’den daha fazla kullanılmış ve bu tür işleme tabi tutulmuş olmalıdır. Kullanım yerinde yangına maruz kalma şartlarına tabi bu doğaltaşlar, yangına tepki bakımından deneye tabi tutulmalı ve EN 13501-1’e göre sınıflandırılmalıdır.

Üründe bu özelliklerin var olması demek, yangına tepki deneyinin de ayrıca bu ürün için yapılması zorunluluğu var demektir.

Yangına tepki deneyinin yapılacağı ürün uygunluk teyit sistemi 3’te değerlendirilmeye alınmaktadır. Deneyin yapılacağı laboratuarın akredite olma zorunluluğu vardır.

22 Temmuz 2013 - 1.698 views kez okunmuş